Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie

Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie

20 maja rozpocznie się XV Festiwal Nauki w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie przygotowały dla uczestników festiwalu imponujący program pokazów i spotkań z naukowcami.

Od wczesnych godzin porannych 20 maja na Rynku Głównym w Krakowie będzie można zobaczyć krzątających się studentów i naukowców, rozpakowujących z pudełek mikroskopy, roboty, skały i setki innych, nieraz dziwnych, przedmiotów. W godzinach popołudniowych zobaczymy już wielkie naukowe miasteczko namiotowe, które przez kolejne 3 dni będzie największym centrum eksperymentów i pokazów naukowych w Krakowie. To tam każdy, bez względu na wiek, będzie mógł poczuć się prawdziwym eksploratorem świata.

Głównym bohaterem tegorocznego wydarzenia jest ŚWIATŁO, co nawiązuje do uchwały ONZ, która rok 2015 ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Stąd bogata oferta stanowisk poświęcona temu ważnemu i interdyscyplinarnemu zagadnieniu. Podczas Festiwalu, dzięki badaczom z UJ, dowiemy się przede wszystkim do czego naukowcom służy światło i w jakich badaniach jest wykorzystywane. Poznamy działanie światłowodów, przeprowadzimy test na daltonizm, podglądniemy Słońce czy zobaczymy świecące białka. Oprócz tego w ofercie UJ znajdują się obserwacje komórek nerwowych i mutantów muszki owocowej, budowa synchrotronu z klocków LEGO, zabawa w pogodynkę, parzenie kawy beduińskiej, symulacje gry na giełdzie, warsztaty z kaligrafii i wiele innych atrakcji.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej:  Festiwalu Nauki w Krakowie

Program Uniwersytetu Jagiellońskiego na Festiwalu Nauki

Fot.: Anna Wojnar

Polecamy również
Czy leki są bezpieczne?
Eksperyment Łańcuchowy. Zbierz drużynę, stwórz machinę!
Tydzień Mózgu 2018. Stres, choroby, pseudomedycyna i inne tematy...
„Odpal kompa i daj lajka XD”, czyli językoznawcy wobec zmian w języku