Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

po Cafe Nauka: Choroba to nasza cecha, taka... jak wiele innych

po Cafe Nauka: Choroba to nasza cecha, taka... jak wiele innych

Mówienie o chorobie wywołuje emocje. Przekonaliśmy się o tym uczestnicząc w kolejnym spotkaniu z cyklu Cafe Nauka.

Nie ma w tym wprowadzającym stwierdzeniu nic odkrywczego. W końcu, jak podkreślaliśmy w zapowiedziach Cafe Nauka "Mimo nieustającego rozwoju nauki, wielu odkryć w medycynie, choroba wciąż pozostaje jednym z kluczowych fenomenów definiujących naszą egzystencję".

Blisko 70 osób zebranych w gościnnych przestrzeniach kawiarni Pauza In Garden z uwagą przysłuchiwało się i komentowało wypowiedzi zaproszonych ekspertów prof. Janiny Filek, etyka i pełnomocniczkę rektora Uniwersytetu Ekonomicznego ds. osób niepełnosprawnych oraz dr. hab. Huberta Kaszyńskiego, socjologa z UJ, autora publikacji z zakresu pracy socjalnej, zdrowia psychicznego, angażującego się w terapię społeczną na rzecz osób chorujących psychicznie. Spotkanie prowadziły dr hab. Joanna Hańderek, filozof z UJ oraz Małgorzata Skowrońska z Gazety Wyborczej.

"Czy spotkaliście się Państwo z dylematem: patrzeć na niepełnosprawność drugiej osoby, czy omijać wzrokiem jej ułomność? Dać poznać, że widzicie, czy sprawiać wrażenie, że nie ma sprawy?" - zapytała prowokacyjnie prof. Filek. W tym pytaniu zawarta jest, sprowadzona do wymiaru praktycznego, esencja naszego podejścia do osób niepełnosprawnych. "Ja w kontakcie z drugim człowiekiem nie dostrzegam jego choroby i nie widzę w nim chorego" - kontynuowała prof. Filek. "Ale nie jest to proste i łatwe. We mnie taką postawę ukształtowały lata bezpośrednich kontaktów z osobami niepełnosprawnymi oraz - co ma istotne znaczenie - trening filozoficzny. Bowiem to filozofia uczy zwracania uwagi na godność drugiego człowieka".

"Choroba to pewna cecha człowieka, jak kolor oczu lub zdolności plastyczne. Taka jak każdy inny z naszych atrybutów" - padł głos jednej z uczestniczek Cafe Nauka. "Może też być wyzwaniem, szansą do refleksji. Tak dla chorego, jak i jego otoczenia" - dodał dr. Kaszyński. "Na uczelniach w sferze postrzegania choroby, niwelowania barier, akceptacji jest coraz lepiej" - włączyła się do dyskusji prof. Filek. "Szkoda tylko, że te wszystkie pozytywne procesy następują dopiero w okresie studenckim, kiedy młody cżłowiek ma już za sobą  marginalizację i brak wsparcia w czasach szkoły podstawowej i średniej. I szkoda, że nie wszystkim, taka szansa będzie dana, bo przeciez nie wszyscy wybierają się na studia Te zaniedbania winny być jak najszybciej naprawione" - podsumowała dyskusję prof. Filek.

To wydanie Cafe Nauka było początkiem serii - poświęconych chorobie - seminariów i warsztatów, organizowanych przez uniwersyteckich filozofów skupionych wokół Stowarzyszenia "Rewersy kultury". Jej zwieńczeniem będzie planowana na jesień 2015 roku konferencja "Kultura wykluczenia? Choroba jako wykluczenie".

Polecamy również
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)