Nauka i wyobraźnia na spotkaniach doktorantów

Raz w miesiącu w Sali Seminaryjnej Auditorium Maximum gasną światła, a oczy zebranych zwracają się w jednym kierunku. Skupiona publiczność przenosi się w sam środek...

...japońskiego dramatu, ogląda stanowiska lęgowe dzikich ptaków, śledzi wędrówkę ludów, symetrię związków chemicznych wchodzących w skład aspiryny lub zagłębia się w tajniki psychologii i kryminalistyki.

Podążając za głosem prowadzącego wykład, publiczność zgłębia tajniki przesłuchań. Wyobraźnia podsuwa obraz schwytanego przestępcy, a Karolina Dukała, mocnym głosem zadaje pytania, które mają udowodnić nieścisłość zeznań. Na sali daje się wyczuć napięcie, które towarzyszyło zapewne prawdziwemu oskarżonemu – Paulowi Ingramowi, o którym opowiada Karolina. Wciągnięci w jego historię widzowie najpierw stawiają się w sytuacji oskarżycieli, ale kiedy dowiadują się, że wszystkie oskarżenia przeciwko Paulowi były zmyślone, z sali padają głosy sprzeciwu: „Jak to możliwe, żeby w XXI wieku skazać niewinnego człowieka?" „Znajomość technik przesłuchań jest bardzo ważna. – mówi Karolina, psycholog z kilkuletnim stażem – Tak samo ważna jest świadomość, że wszyscy podlegamy manipulacji. W korzystnych warunkach możemy zmusić ludzi, by powiedzieli dokładnie to, czego oczekujemy".

Karolina jest jednym ze zwycięzców Salonu Naukowego. W tym roku na zwycięstwo mają szansę autorzy referatów o języku irańskim, polityce kulturalnej Chin i gnozie w filmie amerykańskim. Kolejne, ogłaszane na Facebooku Towarzystwa Doktorantów, spotkania gromadzą coraz szerszą publiczność. "W nadchodzącym roku chcielibyśmy zachęcić do udziału przyszłych doktorantów. - mówi Magdalena Król, przewodnicząca Komisji Promocji i Kultury, organizator spotkań - Stworzyliśmy Salony po to, by popularyzować wiedzę i zachęcać młodych naukowców do interdyscyplinarnej komunikacji".

W ubiegłym roku wydana została publikacja "Nauka prowadzi w przyszłość", gromadząca teksty z pięciu edycji Salonów, o których można przeczytać na stronie: www.doktoranci.uj.edu.pl. Prace laureatów Salonu publikowane są także w Zeszytach Naukowych TD UJ, dostępnych w wersji elektronicznej na stronie Towarzystwa.