Biologiczny zegar w naszym mózgu

Na antenie Radia Kraków prof. Elżbieta Pyza komentuje swe badania na temat biologicznego rytmu ludzkiej aktywności. Przypomnijmy, że badania te zostały opisane także w Projektorze Jagiellońskim.

"W ciagu doby mózg ulega przebudowie, zmienia się liczba poąłczeń synaptycznych. Ta plastycznośc jest wynikiem działania bodźców zewnętrznych, ale i spontanicznej aktywnosci mózgu - czyli zmian niezależnych od tego, co dzieje się w otoczeniu" - tłumaczy prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zooologii UJ. Całej rozmowy można posłuchać na stronie Radia Kraków

O badaniach zespołu prof. Pyzy można także poczytać w Projektorze Jagiellońskim (I wydanie z 2012 roku) oraz  w Science Projector (wersja angielska z 2014 roku). Naukowcy przekonują w nich, że "Wiedza na temat „genów zegara" oraz czynników wpływających na dobowe zmiany plastyczności neuronalnej, przyczyni się w przyszłości do opracowania terapii poprawiającej sprawność mózgu oraz opóźniającej procesy degeneracyjne neuronów, charakterystyczne np. w chorobie Alzheimera".

Nagroda za inżynierię białek
Kosmiczne cząsteczki-duchy