Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA

Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA

Mimo skuteczności szczepionek przeciw SARS-Cov-2 pojawiające się nowe warianty wirusa wymagają poszukiwania kolejnych sposobów przeciwdziałania zakażeniom. Pomocne będzie już samo stosowanie szczepionek genetycznych, opartych na kwasach nukleinowych – czy to mRNA, jak w przypadku produktów Pfizer/BioNtch oraz Moderna czy zbudowanych z DNA wektorów adenowirusowych w szczepionkach AstraZeneca oraz Johnson & Johnson.

W odpowiedzi na pojawiające się warianty wirusa naukowcy mogą dość szybko modyfikować sekwencje kwasów nukleinowych używanych w szczepionkach, zwiększając szanse wytworzenia przeciwciał wobec białku kolca kodowanemu przez zmieniony gen nowych wariantów SARS-Cov-2. Dodatkowe możliwości ograniczania namnażania się tego, ale także innych wirusów, stwarza jednak także inna nowatorska strategia.

Rozpoznawanie sekwencji docelowego kwasu nukleinowego – DNA -  przez komplementarne do niego sekwencje RNA (tzw. crRNA – CRISPR-RNA) jest podstawą edycji genów z wykorzystaniem nukleazy Cas9. Ta technika, „genetycznych nożyczek”, zwana CRISPR-Cas9, zastosowana do manipulacji genami umożliwia precyzyjną modyfikację genomu komórek. Jak wiadomo, odkrywczynie  tej strategii,  Francuzka Emmanuelle Charpentier i  Amerykanka Jennifer Doudna zostały wyróżnione w 2020 roku nagroda Nobla (pisaliśmy o tym w październiku ub. roku). Edycja genów jest już testowana w  terapii np. chorób krwi, jak b-talasemia oraz niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (anemia sierpowata). CRISPR-Cas9 pozwala jednak tylko na manipulację DNA, bowiem nukleaza Cas9 potrafi przecinać tylko ten dwuniciowy kwas nukleinowy. Tymczasem, jak wiadomo, SARS-Cov-2, podobnie jak większość znanych ludzkich wirusów (np. wirus grypy czy HIV) to wirusy, których materiałem genetycznym jest RNA. Z pomocą przychodzą tutaj inne odmiany enzymów Cas, w szczególności wywodząca się bakterii Leptotrichia buccalis nukleaza Cas13a. Enzym ten, jak również jego inne warianty wykazują specyficzność wobec jednoniciowego RNA, a nie DNA. Zatem naprowadzenie Cas13 na odpowiednie sekwencje w RNA, np. wirusa SARS-Cov-2 może spowodować jego degradację, a tym samym zapobiec namnożeniu się i zakażaniu kolejnych komórek, czyli w konsekwencji rozwojowi COVID-19.

W opublikowanych ostatnio w Nature Communications doświadczeniach zespół Mohameda Fareha i współpracowników pod kierunkiem Josepha Trapaniego z Uniwersytetu w Melbourne w Australii pokazał możliwość trawienia RNA wirusa SARS-Cov-2 z wykorzystaniem odpowiednio zaprojektowanych sekwencji crRNA. Co ważne, badacze zaplanowali crRNA także w taki sposób, by mogły one rozpoznać określony fragment RNA wirusa nawet w sytuacji, gdy doszło w nim do pewnych zmian nukleotydów – czyli procesu typowego dla powstawania nowych wariantów. Stwarza to szansę na opracowanie odpowiednich koktajli cząsteczek crRNA, nakierowanych nie tylko przeciw białku kolca ale także innym sekwencjom RNA SARS-Cov-2. Zastosowane przez tych badaczy sposoby wprowadzania crRNA oraz nukleazy Cas13 umożliwiły skuteczne ograniczenie namnażania się SARS-Cov-2 w komórkach ludzkich hodowanych w laboratorium, w tym w komórkach nabłonka oddechowego.

Oczywiście badania in vitro są punktem wyjścia, ale konieczne jest opracowanie bezpiecznych i skutecznych sposobów podawania takich nowych leków pacjentom. W tym celu niezbędne są najpierw badania na zwierzętach. Naukowcy jednak nie próżnują. W innej opublikowanej w  czerwcu w Nature Biotechnology pracy badacze amerykańscy z Georgia Institute of Technology oraz Emory University w Atlancie wykazali, że możliwe jest zahamowanie replikacji wirusa grypy u myszy a także wirusa SARS-Cov-2 u chomików. W badaniach tych Emmeline Blanchard i współpracownicy pod kierunkiem Chiary Zurla oraz Philipa Santangelo podawali odpowiednio przygotowanie cząsteczki mRNA nukleazy Cas13a oraz nakierowujące ją sekwencje crRNA w postaci aerozolu do płuc myszy, które uprzednio zakazili wirusami grypy. Udało się ograniczyć rozwój infekcji. U chomików zastosowana strategia była inna  - najpierw zwierzęta wdychały aerozol z cząsteczkami crRNA oraz mRNA kodującym Cas13a, a następnie zakażono je wirusem SARS-Cov-2. Badacze zaobserwowali, że aktywność nukleazy Cas13a ograniczyła o połowę liczbę cząstek wirusa w płucach chomików i zapobiegła utracie masy ciała zwierząt (jest to parametr świadczący o rozwoju infekcji).

Przeprowadzone badania wskazują na to, że strategia ta może być dalej badana i rozwijana pod kątem jej zastosowania u ludzi. W przypadku wirusa SARS-Cov-2 zapewne konieczne będą badania na odpowiednio dobranych modelach zwierzęcych, np. transgenicznych myszach wykazujących ekspresję ludzkiej formy receptora ACE2, przez który SARS-Cov-2 wnika do naszych komórek (myszy normalnie są niewrażliwe na zakażenie tym wirusem). Konieczne będzie sprawdzenie kombinacji różnych crRNA, umożliwiających nakierowanie Cas13 na różne geny SARS-Cov-2, w tym sprawdzenie, czy zaprojektowane cząsteczki crRNA są w stanie rozpoznać nowe warianty wirusa. Badania z pierwszej omawianych tutaj publikacji dają nadzieję, że jest to możliwe.

Możliwość uzyskania kolejnej, specyficznej grupy leków nie tylko przeciw zakażeniom SARS-Cov-2 ale także innym wirusom jest niezwykle ważna. Jak podają bowiem autorzy pracy w Nature Biotechnology, obecnie znanych jest 219 wirusów zakażających ludzi, a z nich 214 to wirusy, których materiałem genetycznym jest RNA. Choroby wirusowe są przyczyną około 6,6% zgonów na całym świecie, a przeciw wirusom mamy jedynie około 90 zarejestrowanych leków i to działających tylko w przypadku dziewięciu rodzajów wirusów. Dostępne są szczepionki jedynie przeciw 15 gatunkom wirusów. Zastosowanie nowoczesnych metod biologii molekularnej i opracowanie skutecznych szczepionek oraz innych leków umożliwiających ponadto ich szybkie modyfikacje w przypadku pojawienia się nowych wariantów tak często mutujących wirusów jak wirus grypy czy SARS-Cov-2 jest niewątpliwie niezbędne. Jak wskazują inne badania oraz analizy bioinformatyczne, kilka odpowiednio dobranych crRNA będzie mogło być stosowanych na ponad 90% znanych koronawirusów.  Oczywiście konieczne są  badania nie tylko skuteczności metody ale i bezpieczeństwa zastosowania bakteryjnego białka Cas13 u ludzi. Może ono bowiem jako białko obce dla organizmu wywoływać odpowiedź immunologiczną. Lokalne podanie krótkotrwale działającego mRNA kodującego ten enzym, tak jak to zastosowali badacze amerykańscy we wspomnianej pracy z Nature Biotechnology może ograniczyć aktywność „genetycznych nożyczek” trawiących RNA wirusów tylko do komórek górnych dróg oddechowych, zapobiegając rozszerzaniu się infekcji. Można przypuszczać, że  o kolejnych etapach tych niezwykle ciekawych badań dowiemy się już niedługo. Być może okaże się, czy różne warianty białka Cas13 (w omawianych tutaj pracach wykorzystano Cas13a, ale w innych pracach pokazano także aktywność Cas13b oraz Cas13d wobec wirusa grypy) będą skuteczniejsze i/lub bezpieczniejsze.  

A wcześniej członkowie społeczności akademickiej UJ będą mieli okazję usłyszeć o wykraczających poza bakterie możliwościach systemów CRISPR-Cas od prof. Virginijusa Siksnysa z Uniwersytetu Wileńskiego, jednego z odkrywców uniwersalności tego systemu, uczonego niestety pominiętego przy ostatniej decyzji Komitetu Noblowskiego. Prof. Siksnys wygłosi 23 września br. wykład plenarny otwierający konferencję jubileuszową Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Czytelników tego tekstu pozostaje zachęcić do śledzenia postępów nauki w walce z wirusami i by nie czekając na nowe leki skorzystali, jeśli jeszcze tego nie zrobili, z dostępnych już skutecznych szczepionek anty-SARS-Cov-2, a jesienią zaszczepili się przeciw grypie.

 

Prof. dr hab. Józef Dulak
Kierownik Zakładu Biotechnologii Medycznej
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

Polecamy również
Zanim przyjdą po nas z grabiami

Zanim przyjdą po nas z grabiami

Dlaczego tak trudno jest realizować proste cele związane ze zdrowym stylem życia?

Dlaczego tak trudno jest realizować proste cele związane ze zdrowym stylem życia?

Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?

Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?

W niepewnych czasach ptasie samice częściej zdradzają partnerów

W niepewnych czasach ptasie samice częściej zdradzają partnerów