Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.

Tydzień Mózgu 2021

Organizatorami wydarzenia są: 

  • Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika,
  • Uniwersytet Jagielloński,
  • Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie.

Wykłady odbędą się w formule online; będą dostępne na YouTubowym koncie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Facebooku Cafe Nauka. Zapraszamy na wydarzenie na Facebooku Cafe Nauka. Transmisja wykładów rozpoczynać się będzie o godz. 17:00.

Wszystkie wykłady wygłoszone w ramach Tygodnia Mózgu 2021 dostępne są pod tym linkiem

Projekt dofinansowany ze środku Urzędu Miasta Krakowa. 

Program wydarzenia

15 marca (poniedziałek): wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Tokarskiego z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Wpływ nowych technologii przekazu informacji na rozwój mózgu - nowy wspaniały świat"

16 marca (wtorek): wykład dr. Mateusza Hohola z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Mózg matematyczny: Jak działa? Dlaczego czasem zawodzi? Jak go wspierać?"

17 marca (środa): wykład online prof. dr. hab. Krzysztofa Turlejskiego z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. "Noworodek noworodkowi nierówny. Jak czas wyklucia się u ptaków i porodu u ssaków jest skorelowany z etapem rozwoju układu nerwowego potomstwa?”

18 marca (czwartek): wykład online prof. dr. hab. Jacka Jaworskiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pt. "Rapamycyna – skarb neurobiologów z Wyspy Wielkanocnej”

19 marca (piątek): wykład online prof. dr. hab. Ewy Sikory z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie pt. "Czy starzenie mózgu jest nieodwracalne?"

20 marca (sobota): wykład online dr. hab. Katarzyny Kutery z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Astrocyty – gwiazdy pod sklepieniem czaszki. W czym są wyjątkowe i jak pomagają chronić mózg”

Dzień Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych

Dzień Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Co się kryje w makówkach i konopiach". Dnia 16 marca 2021, od godz. 10.00. W ramach Dnia Mózgu 2021 dla młodzieży odbędą się dwa wykłady, już tradycyjnie przygotowane przez naukowców z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Linki do wykładów będą zamieszczone na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika
https://ptpk.org/tydzien_mozgu.html, - wykłady będą transmitowane w postaci plików video przez kanał YouTube Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie http://if-pan.krakow.pl/pl/.

Program Dnia Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych:

1. Dr Agnieszka Zelek-Molik, Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie "Uzależnienie opioidowe czyli kiedy opiaty przestają być darem",

2. Prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak i mgr Jakub Mlost Zakład Neurochemii, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie „Marihuana: koniec tabu”.

Polecamy również
Czy leki są bezpieczne?
Czy leki są bezpieczne?
Tydzień Mózgu 2018. Stres, choroby, pseudomedycyna i inne tematy...
Tydzień Mózgu 2018. Stres, choroby, pseudomedycyna i inne tematy...
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?
Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?