Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla 2019

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla 2019 trafiła do premiera Etiopii Abiy'ego Ahmeda Ali za jego wysiłki dążące do osiągnięcia pokoju i międzynarodowej współpracy - w szczególności za jego inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiadującą Erytreą. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Norweskiego Komitetu Noblewskiego poprosiliśmy dr Małgorzatę Majewską z Zakładu Nowych Mediów Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

Pokojowa Nagroda Nobla w tym roku powędrowała w ręcę Abiy Ahmeda, premiera Etiopii, który został wybrany na Twarz Pokoju 2019 według Komitetu Noblowskiego rozumianego jako Twarz Dialogu i łączenia tych, którzy do tej pory mówili innym językiem.

W tym roku Pokojowy Nobel idzie w ręce tego, kto odbudowuje relacje między tymi, którzy przekonani do swoich racji, te relacje wprowadzili na wojenną ścieżkę.

W komentarzu argumentowano, że Nobel jest przyznany w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego z sąsiednią Erytreą. Jednak w dobie zagrożonej demokracji warto pamiętać, że swoje rządy Abiy Ahmed rozpoczął od uwolnienia więźniów politycznych i amnestii dla mediów, ale też “partii politycznych oskarżonych na mocy ustawy antyterrorystycznej, aby mogły one powrócić z uchodźstwa i pokojowo włączyć się (w życie publiczne w kraju)", a także "poszerzył przestrzeń (działania - red.) partii politycznych, przyczynił się do pojednania między rywalizującymi grupami, w tym między grupami wyznaniowymi, oraz utworzył komisję pokoju i pojednania". Bo w XXI musi stać się oczywiste, że sama racja bez relacji nie może mieć racji bytu. W tym roku Pokojowy Nobel idzie w ręce tego, kto odbudowuje relacje między tymi, którzy przekonani do swoich racji, te relacje wprowadzili na wojenną ścieżkę.