Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]

Cafe Nauka

W 2015 roku odnotowano w Polsce 800 tys. przestępstw, 305 tys. osób było podejrzanych o naruszenie prawa. Czy to dużo, czy mało? Na pewno to liczba znacząca na tyle, że warto wniknąć głębiej w tematykę, w proces stawania się przestępcą, ale i bycia ofiarą. Zajmowaliśmy się tym na kolejnym spotkanie z cyklu Cafe Nauka.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Cafe Nauka to spotkania w kawiarnianej atmosferze, w czasie których poruszane są fascynujące zagadnienia związane z nauką. By ułatwić zrozumienie kwestii dotyczących ludzi, świata i przyszłości, zapraszani są na nie naukowcy, którzy w przystępny sposób opowiadają o przedmiocie swoich badań.

Tak jak w poprzednich edycjach Cafe Nauka, także i teraz na zagadnienie, leżące u podstaw tego spotkania spoglądaliśmy z różnych perspektyw. Nie na darmo więc w jego tytule: „Przestępca i ofiara. Kryminalistyka, DNA i inne tropy prowadzące do zbrodni”, odwołujemy się zarówno dla klasycznej wiedzy kryminalistycznej, jak i aspektów genetycznych, które wniosły niebywale dużo nowych możliwości rozwiązywania zagadek zbrodni.

Geny, a właściwie oddziaływanie pomiędzy poszczególnymi genami, w większości mogą świadczyć tylko o predyspozycjach do zachowań przestępczych. Nie mówią, że ktoś na pewno będzie przestępcą lub nim nie będzie.
prof. Wojciech Branicki

Gościem Cafe Nauka byli dr Joanna Stojer-Polańska – prawnik i kryminalistyk, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie też obroniła doktorat. Dotyczył on oddziaływania mediów, szczególnie seriali kryminalnych, na postępowanie karne, czyli tzw. efektu CSI. Obecnie jest współpracowniczką zespołu badawczego z Katedry Socjologii Prawa UJ i wykładowcą Uniwersytetu SWPS.

Zagadnienia związane z genetyką, dziedziczeniem, identyfikacją przestępcy uwypuklił prof. Wojciech Branicki, kierownik Ośrodka Badań Genetycznych i Nutrigenomiki na UJ, dyrektor do spraw naukowych Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz ekspert w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Profesor Branicki jest pionierem badań nad predykcyjną analizą DNA i opracowywaniem narzędzi dochodzeniowo-śledczych w genetyce sądowej. Jego analizy doprowadziły m.in. do powstania metody HIrisPlex wykorzystywanej obecnie na całym świecie do identyfikacji koloru oczu i włosów.

Osią spotkania i dyskusji z ekspertami byly pytania wprowadzające, z których jedno dotyczyło stawania się przestępcą i stawania się ofiarą. Jaką rolę w tych procesach pełnią czynniki genetyczne, medyczne (np. choroby), a jaką społeczno-kulturowe (wychowanie, środowisko)? Druga z kwestii prezentowanych na wstępie to pytanie o możliwości zmiany człowieka, o resocjalizację i wyprowadzenie z roli ofiary.

Skupilismy się również m.in. na roli wyglądu przestępcy, w tym na pytaniu, czy uroda ułatwia popełnianie przestępstw. Odnosiliśmy się także do zagadnienia przestępstw seksualnych, pytaliśmy o to, czego można dowiedzieć się z DNA, czy także mówi ono o cechach osobowości np. skłonności do agresji lub zachowań dewiacyjnych.

Przede wszystkim na spotkaniu będziemy staraliśmy się pokazać, że nauka jest pasjonująca i że może prowadzić do odpowiedzi na ważkie kwestie – w tym przypadku na pytanie: „Kto może być i jest przestępcą?”.

Cafe Nauka organizowana była we współpracy z krakowską Gazetą Wyborczą i Księgarnią Matras na Rynku Głównym.

Zobacz video galerię

Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" - krótki film

Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" - całe spotkanie

Zobacz galerię zdjęć