Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

"Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

Książki "Neandertalczyk" Svante Pääbo i "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" Katarzyny Radziwiłł są zwycięzcami konkursu na Mądrą Książkę 2015!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Uroczysta gala w naukowych przestrzeniach Synchrotronu Solaris zwieńczyła tegoroczny konkurs na "Mądrą Książkę 2015 - najlepszą książkę popularnonaukową dla dorosłych i dla dzieci". W obecności przedstawicieli wydawnictw, naukowców, mediów i wielu innych zaproszonych gości

Mądra książka 2015
Neandertalczyk Svante Pääbo

prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych uhonorował wydawnictwo Prószyński, polskiego wydawcę Neandertalczyka - laureata w kategorii książek dla dorosłych. Laur w kategorii książek dla dzieci przyznany został książce Jak zdobyć Nagrodę Nobla? wydawnictwa Muchomor.

Obie pozycje zdobyły najwięcej głosów jury, choć ich przewaga nad pozostałymi nominowanymi książkami nie była znacząca. "Było z czego wybierać" - podkreśla jeden z jurorów. To napawa optymizmem! Rynek ksiązki popularnonaukowej dynamicznie się rozwija i wciąż pojawiają się świetne, nowe pozycje, wydane - co warto podkreślić - niedługo po anglojęzycznych premierach. Dostrzegalne na półkach księgarskich są jednak wciąż  także książki nierzetelne, pozbawione konsultacji naukowych, a nawet fałszujące wiedzę. Stąd idea by tego rodzaju konkurs stanowił także podpowiedź dla czytelników, chcących oddzielić ziarna od plew - ksiażki dobre i bardzo dobre od słabych i szkodliwych - podkreślają współorganizatorzy tego przedsięwzięcia - Uniwersytet Jagielloński oraz Fundacja im. Euklidesa.

Mając na uwadze wspomniany dostatek dobrych pozycji, ale i chcąc jeszcze bardziej zmotywować wydawców do publikowaniach wartościowych książek popularnonaukowych organizatorzy przyznali dwie dodatkowe nagrody specjalne: Za szczególne skupienie się na strategiach i narzędziach promowania nauki Nagrodę Działu Promocji i Informacji UJ otrzymała książka Informacja jest piękna, autorstwa Davida McCandlessa (Wydawnictwo Naukowe PWN). Swoją nagrodę przyznali też redaktorzy strony www.madreksiazki.org. W tej kategorii laur powędrował do książki Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? Fransa de Waala (Copernicus Center Press).

 

Nagrodzone książki

Mądra Książka 2015 w kategorii "Dla dzieci"
Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyna Radziwiłł

Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów - to książka, w której Svante Pääbo, jeden z najgenialniejszych genetyków naszych czasów, opisuje kulisy swoich badań, od ich zarania aż po uwieńczone sukcesem zsekwencjonowanie genomu neandertalczyka w 2010 roku. To niezwykła opowieść o zagadkowym gatunku z rodzaju Homo, ale i historia narodzin nowej dziedziny nauki. Krok po kroku, śledzimy fascynację szwedzkiego naukowca najpierw egiptologią, potem mumiami egipskimi, aż wreszcie neandertalczykiem i człowiekiem z jaskini Denisowa, wymarłymi krewnymi Homo sapiens. W słowach książki czytelnik odnajduje naukowca - człowieka z krwi i kości, odpoczywającego, radującego się wakacjami, myślącego i wciąż mierzącego się z kolejnymi badawczymi tajemnicami. Odkrycia Svante Pääbo zrewolucjonizowały antropologię i doprowadziły do naniesienia poprawek w drzewie genealogicznym ludzi. To opowieść dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, kim jesteśmy – i skąd pochodzimy, a przy tym to świetnie napisana i wciągająca lektura.

W Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Katarzyna Radziwiłł przybliża młodym czytelnikom najważniejszą nagrodę w świecie nauki. W jakich kategoriach jest ona przyznawana, kto o tym decyduje, kim byli polscy laureaci Nagrody Nobla, a kim sam fundator nagrody? - to jedne z wielu pytań, na które odpowiedź przynosi książka wydawnictwa Muchomor. Autorka daje też podpowiedzi przyszłym laureatom: jak przebiega ceremonia wręczenia nagrody, w co należy się ubrać? Jest też kilka przykładowych jadłospisów. :) Katarzyna Radziwiłł postawiła sobie również za cel przybliżenie niektórych osób i organizacji uhonorowanych Nagrodą Nobla. Towarzyszą im ilustracje autorstwa Daniela de Latoura, które same w sobie są swego rodzaju komentarzem, nawiązaniem do osiągnięć laureata i przybliżeniem jego wizerunku. Warto mierzyć wysoko i sięgać po najwyższe laury - tak można podsumować przekaz tej książki.

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych