Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najlepsze w 2015!

Najlepsze w 2015!

Które teksty z www.nauka.uj.edu.pl czytaliście najchętniej w 2015 roku? Do których wracaliście? Oto krótki ranking popularności za ostatnie osiem miesięcy (strona istnieje w sieci od maja 2015).

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Pierwsza piątka - Top Five!

  1. 1pytanie: Czym są JOW-y? - niekwestionowany lider rankingu, czemu trudno się dziwić zważywszy na "zakręcony" politycznie mijający rok. Kwestie tego czym są JOW-y starał się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
  2. Ekspedycja EDOM 2015 - we wrześniu i październiku 2015 relacjonowaliśmy przebieg niezwykłej wyprawy archeologicznej w niedostępne góry Jordanii. Na stronie www.nauka.uj.edu.pl ukazało się 16 wpisów, ilustrowanych zdjęciami oraz filmami video. Pokazują one przede wszystkim codzienność naukowej wyprawy badawczej oraz jej osiągnięcia m.in. odnalezienie... starożytnego miejsca  romantycznych schadzek miłosnych.
  3. Uchodźcy – głos naukowca - kolejny temat, który odnosił się do biezących wydarzeń społecznych i politycznych. Rozmowa z prof. Haliną Grzymałą-Moszczyńską, która przyglądała się Syryjczykom zbiegłym do Turcji. Zapytaliśmy ją między innymi o prognozy dotyczące narastających fal uchodźców.
  4. Punkt zwrotny w badaniach nad kamuflażem nowotworów - rozmowa z dr. Grzegorzem Dubinem na temat opublikowanego w czasopiśmie "Structure", odkrycia jednego ze sposobów maskowania się nowotworów przed układem odpornościowym.
  5. Dlaczego nie grozi nam Seksmisja? - opublikowane w "Nature" najnowsze wyniki badań, które odpowiadają m.in. na pytanie... po co istnieją samce?


Kolejne z poczytnych tekstów:

  1. Krótki poradnik tworzenia infografik - prezent dla wszystkich sympatyków www.NAUKA.uj.edu.pl – z pewnością przydatny w promocji osiągnięć, projektów i badań. Pobierajcie, zamieszczajcie w sieci i wykorzystujcie!
  2. Upór i wytrwałość - obszerny wywiad z prof. Anettą Undas, zdobywczynią Lauru Jagiellońskiego 2015.
  3. Wybory 2015. Nie tylko o ordynacji wyborczej, frekwencji i JOW-ach - prof. Marek Bankowicz komentuje sytuację na scenie politycznej w przeddzień wyborów parlemantarnych.
  4. 1pytanie: Woda na Marsie? Jak rozumieć odkrycie ogłoszone na przez NASA? - wyczerpujące wyjaśnienie dr Macieja Kani, geologa z UJ.
  5. 1pytanie: Jak rośliny radzą sobie ze skrajnościami pogodowymi? - o tym, jak rośliny zmagają się z upałem i nadmiarem wody opowiada Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin